11 Mart 2016 Cuma

"İncir Kuşları"

Sinan Akyüz'den hiç böyle bir roman beklemiyordum...
"İncir Kuşları" gerçek bir hayat hikayesi...
Çok acı... çoook... :(
İki gecede bitirdim, dayanabilsem uykusuzluğa bir gecede bitirirdim.
Ben yorum yapamayacağım, sizi gene tanıtım yazısı ile başbaşa bırakayım...

"Boşnak Kızın Bir Solukta Okunan Gerçek Hikâyesi…

Çok satan romanlarıyla tanınan ve geniş okur kitlesine sahip yazar Sinan Akyüz yine ses getirecek son kitabıyla okurlarını selamlıyor. Alfa Yayınları’ndan çıkan İncir Kuşları’nda yazar, Bosnalı bir genç kız olan Suada’nın gerçek yaşamından yola çıkıyor. Okuru savaşın ve aşkın yakıcı gücüne tanıklığa davet ediyor. Bosna tüm bilinmeyenleriyle ilk kez Sinan Akyüz kalemiyle yazıldı… Sinan Akyüz dünyanın seyirci kaldığı bir soykırımı Suada’nın öyküsüyle yeniden gündeme getiriyor. Yakın tarihi edebiyatla buluşturan yazar, aşkın içinde “savaşı ve şiddeti”, savaşın içinde de “aşkı ve inancı” ustalıkla harmanlıyor. Bu romanla Bosna Savaşı’nın bilinmeyen bambaşka bir yüzü gün ışığına çıkarken; kitap okuyucusuna sürpriz bir sonla veda ediyor. Arka Kapak… Aynı ırktan geliyorlardı. Aynı dili konuşuyorlardı. Bir tek dinleri farklıydı. Biri Müslüman Boşnak genci, diğeri ise Hıristiyan Sırp’tı. İkisi de konservatuardaki aynı Boşnak kızına âşık olmuşlardı. Ve bir gün bu iki genç, güzeller güzeli Suada’ya aşklarını ilan ettiler. Ancak gençlerden biri aşkına karşılık bulmuş, diğeri ise “Kalbimde iki kişiye yer yok” cevabını almıştı. Takvim yaprakları 6 Nisan 1992’yi gösterirken bir bomba düştü beyaz zambakların açtığı yüreklere… Suada patlak veren savaşın estirdiği rüzgârda âdeta savrulan bir yaprak gibiydi. Savruldu, savruldu, savruldu… Sonra da kader onu bir zamanlar ‘hayır’ dediği genç adamın eline esir düşürdü. Genç adam, o gün ela gözlü çöl ahusuna bakmış “Kader bizi ne inanılmaz bir şekilde birleştirdi, görüyor musun Suada?” demişti. Modern zamanlarda Avrupa’da yaşanmış bir soykırımda, kadere inananların romanıdır İncir Kuşları… Bu kitap tamamen gerçeklere dayanmaktadır…

Bu kitap tamamen gerçeklere dayanmaktadır... "


..............................

Sıraya hafif bir kitap koydum, akşama başlayacağım...
Bugün yastık dikişlerine ve süslemelerine devam :)
7 yorum :

 1. Hemen iş çıkışı kitapçıya gidiyorum,tanıtım yazısı beni çok etkiledi.Banucuğum harikasın ve teşekkürler çok aydınlatıcı oluyor kitap paylaşımların.Çok öptüm,sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 2. Bu kitabı okuduktan sonra arşiv yapmaya karar vermiştim. Sandy Tolan'ın Limon Ağacı kitabını da okumanı tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 3. Hiç okumadığım bir yazar, aklımda bulunsun...

  YanıtlaSil
 4. Leyla'yı okuyup uzun süre etkisinden kurtulamadığım için bu kitabı elime alıp bırakmıştım:(((

  YanıtlaSil
 5. Banu ablacığım......SARAH JIO'nun yağmur sonrasını okuyorum.çabuk bitiremiyorum...söz okuyacağım bu kitabı...SEVGİLERİMLE EMEL.

  YanıtlaSil
 6. Böyle çok acıklı kitapları okuyamıyorum ben ne yazıkki elimden geldiğince içerisinde daha az acı geçen kitapları seçmeye çalışıyorum :( yeni kitabını da merak içindeyim banu ablacım :)

  YanıtlaSil
 7. Okuduğum güzel kitaplardan biri. bu konu ile ilgili yani bosna savaşı "sen dünyaya gelmeden" isimli filmi de izlemenizi tavsiye ederim.

  YanıtlaSil

İçinizden geleni yazın :)