8 Ekim 2010 Cuma

Dürüstlük....DÜRÜSTLÜK

A.Şerif İzgören anlatıyor

İzgören&Akın'a toplantıya gideceğim.Baktım geç kalma ihtimalim var,bindim bir taksiye,muhabbetçi bir arkadaş.O anlatıyor ben dinliyorum.Tam işyerinin önüne geldik.Ankara'da Bakanlıklar.Diyelim ki. taksi parası 9.75 TL tuttu,ben 10 TL uzattım.Hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya,taksici üstünü arıyormuş gibi yapar,siz de para üstünü alabılmek için bir ayak dışarda,inmemek için debelenirsiniz.Tam o sahne olacak.Şoför,para üstü varmı diye aranmaya başladı.

"Üstü kalsın kardeşim"dedim.

Döndü bana doğru

"Vaktin varmı ağabey ?" dedi.

"Evet" dedim (tek ayağım hala dışarda)

Dörtlülere bastı,trafik dört şerit akıyor,indi araçtan.Önde bir büfe var.Gitti oraya,bir şeyler konuşup geldi.Bana 25 Krş uzattı.Belli ki para bozdurmuş.

"Birader" dedim,"9.75 değil,10.50 yazssa istermiydin 50 krş.benden?"

-Ne alacağım ağabey 50 krş.u

-Peki niye gittin 25 krş.için o kadar uğraştın.üstü kalsın demiştim.

Döndü bana,attı kolunu arkaya :

-Vaktin varmı ağabey

-Var

-Çek kapıyı o zaman

Muhabbetçi bir taksici ile karşı karşıyayız.

5 dk.konuştuk.İngiltere'de profösüründen,bilmem kiminden eğitimler aldım.O taksicinin 5 dk.da öğrettiklerini,ingiliz hocalar haftalarca verdikleri derslerde öğretemediler.

Ağabey biz Keçiören'de 5 kardeşiz.Babam rençberdi benim,günlük yevmiyeye giderdi;artık inşaat falan bulursa çalışır gelir,o gün iş bulamamışsa,biz eve gelişinden,yüzünden anlardık. Durumumuz hiç iyi olmadı. Akşam yer sofrasında yemek yerdik.Yemek bitince babam bize"Durun kalkmayın" derdi.Önce dua ederdik sonra babam bize sofrada konuşma yapardı.

"Aha" dedim,"Bizim meslek",seminerci.

- Ne anlatırdı baban

- Hayattta nasıl başarılı olunur ?

O gün inşaata çağırmazlarsa eve para getiremiyor,sonra çocuklara hayatta başarı teknikleri anlatıyor.

-Babam işe gidince büyük ağabeyimiz onu taklit ederdi,delik bir çorapla pantalonun ceplerini çıkarır,dört kardeşi karşısına alıp "Dürüst olun,evinize haram lokma sokmayın" diye anlatırken ,biz de gülerdik. Annem kızardı,"Babanızla alay etmeyin.O, hem dürüst hem de çalışkandır" derdi. Yan evde iki kardeiş var,onların babası zengin. Babaları birahane işletiyor,ama adamda her numara vardı,kumar falan oynatırdı.Bizim yeni hiç bir şeyimiz olmadı,hep o ikisinin eskilerini kullandık.O amca mahalleden geçerken biz 5 kardeş ayağa kalkardık,çünkü bize bahşiş verirdi.Babam eve gelince ayağa kalkmazdık. Çünkü hediye,para falan hak getire.Ağabey biz babamı kaybettik. Altı ay içinde yandaki baba da öldü.yandaki baba iki çocuğa 5 katlı bir apartıman,işleyen birahane,dövizler ve araziler bıraktı. Bizim baba ne bıraktıbiliyormusunuz ?

-Ne bıraktı ?

-Bakkal veresiyesi ve konuşmalarını bıraktı : "Evladım işinizi dürüst yapın,hakkınız olmayan parayı almayın..."falan filan. Ağabey aradan 15 yıl geçti,diğer 2 kardeş cezaevindeler,ne ev kaldı ne birahane. Ailesi dağıldı.

Biz 5 kardeş,beşimizin Keçiören de taksi durağında birer taksisi var hepimizin birer ailesi,çoluk çocuğu,hepimizin birer dairesi var. Geçenlerde büyük ağabeyimiz bizi topladı ve dedi ki :

"Asıl mirası bizim baba bırakmış."

Hepimiz ağladık. 5 kardeş taksiciliğe başladığımızdan beri,taksimetrenin yazmadığı 10 krş.u evimize sokmadık.Her şeyimiz var Allah'a şükür.

Çok duygulandım,veda ettim,tam ineceğim :

-Dur ağabey,asıl bomba şimdi.

-Nedir bomban ?

-Nerede oturuyoruz biliyormusun ? O iki kardeşin oturduğu 5 katlı apartmanı biz aldık. 5 kardeş orada oturuyoruz.Evladınıza ne araba bırakırsınız,ne ev, ne de başka bir miras. Evlada sadece değer kavramları bırakırsınız. Bakın iki baba da evlatlarına değer kavramları bırakmışlar.
"A.Şerif İZGÖREN'in kitabından aktarılmıştır" notuyla mail kutuma düştü bu yazı. Maalesef bu yazarın hiçbir kitabını okumadım, ama sanırım ilk fırsatta okuyacağım.

Ahmet Şerif İzgören kimdir:
Ahmet Şerif İzgören (1965-İzmir), Kuleli Askeri Lisesini ve Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi’ni bitirdi. Silahlı Kuvvetler’de Üsteğmen rütbesine kadar görev yaptı. 1991’de TÖMER Bursa Şubesi’nin kurucu müdürü oldu. 1995 yılında özel sektöre transfer oldu, iki ayrı firmada genel müdürlük yaptı. 2001-2002 döneminde Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Stratejik Yönetim, Liderlik ve İletişim konularında dersler verdi.
İngiltere’de Northampton Üniversitesi Sunley Management Center’da Yeniden Yapılandırma, Değişim Yönetimi, Liderlik, Eğitimci Eğitimi, Sunum Teknikleri, Benchmarking, Takım Çalışması, İletişim eğitimleri aldı ve İngiliz şirketlerle workshoplara katıldı. “Yönetim Temelli Eğitimler” verdi. Yeniden Yapılanma, Değişim ve Liderlik konularında danışmanlık yaptı.

Devlette yöneticilik yaptığı dönemlerde, Bursa’nın ilk kültür merkezini açtı. Türkiye’nin tek çeviri dergisini çıkarttı. On altı tiyatro, müzik, resim kulübünün fahri başkanlığını yaptı. Çalıştığı kurumlarda değişim yaratması, sistem oluşturmasıyla tanındı. Türk ve yabancı birçok kuruluşa, eğitim ve danışmanlık hizmeti verdi. Liderlik, takım çalışması, yönetim ve iletişim alanında yurtdışı da dâhil olmak üzere birçok üniversite ve platformda seminerler verdi, konuşmalar yaptı. Kitaplar yazdı. Halen yazmaya ve konuşmaya devam ediyor.Yayınlanmış Kitapları13 yorum :

 1. Helal olsun diyorum...Sevgiyle...

  YanıtlaSil
 2. Bu hikayeyi kendisinden de dinledim.Seminerleri mutlaka dinlenmesi gereken bir hayat dersi.Muhteşem biri.Kitapları okunmalı ama mutlaka sahnede de kendisi bir kere izlenmeli derim.

  YanıtlaSil
 3. ahmet şerif izgören muhteşem biri. öss ye hazırlanırken babamın attığı bi mail üzerine beni arayan dakikalarca moral vermek için konuşan biri:)

  YanıtlaSil
 4. youtube de seminer videoları var daha geçen akşam kızlarımla, görüş açılarının değişmesine örnek ve yardımcı olsun diye birkaç tane izledik çok faydalı konuşmalar..özellikle ergen çocuk sahibi anne ve babaların ailecek izlemesini tavsiye ederim bende...

  YanıtlaSil
 5. çok beğendim çok güzel..

  YanıtlaSil
 6. Mükemmel, üzerine söylenebilecek tek söz dahi yok. Güzel paylaşımın için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 7. güzeldi banucuğum,
  anadan babadan evlada kalan gerçek miras

  YanıtlaSil
 8. Doğru söze ne denilebilir ki, yeni anne adayı biri olarak allah hayırlı evlat yetiştirmeyi nasip etsin inşallah!

  YanıtlaSil
 9. muhteşem
  okurken gözlerim doldu
  canım babam nur içinde yatsın
  biz de ondan bunları öğrendik

  YanıtlaSil
 10. Canım, rahatsızlığımdan dolayı ziyaretin şifa dolu dileklerin ve yorumların için çok teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun, sevgiyle sağlıcakla kal.

  YanıtlaSil
 11. Çok duygulandım. En büyük miras dürüstlük . Vicdan sahibi olmak.paylaştığın için teşekkürlerr..

  YanıtlaSil
 12. Gözlerim yaşardı okurken gerçekten süpermiş.Ben de mutlaka edinmeliyim kitaplarından.
  İyi ki var blog kardeşliği,paylaşımcılık!!!
  Neler öğreniyoruz,neler:)))

  YanıtlaSil
 13. Boyle durust insan oyle az ki...Takdir edilmeye cek gibi degil. Cok hos bir yazi olmus. Sevgiler

  YanıtlaSil

İçinizden geleni yazın :)