8 Kasım 2009 Pazar

TÜRK OLMAK


20.10.2009
Nurullah Aydın/ Türk olmak!
Türk olmak; Öncelikle kendinden olanı suçlamaktır, beğenmemektir, kıyasıya eleştirmektir. Aslında çok şeydir, Türk olmak. Türk olmak, Osmanlı'nın borcunu ödemektir. Hovarda babanın borçla yaşayan evladı gibi. Kosova'da ve Bosna'da, Batı Trakya'da ve Makedonya'da bilmem kaç asır geçmişte kalan meselelerin hesabını vermektir.
Türk olmak; Kıbrıs'ta, Hocalı'da, Anadolu'da ve Balkanlar'da soykırıma uğrayıp karşılığında yapmadığı soykırımla suçlanmaktır.
Türk olmak; Lisanının Avrupa'da yasaklanmasıdır ve kendini ve derdini anlatamamaktır.
Avrupa'da hor görülmektir; Ataları bir çok asır önce Viyana'yı kuşattığı için hor görülmektir.. . Sadece kuşatıp; Napolyon gibi bütün Viyana'yı yakmadığı için...
Türk olmak; Selanik'te Pontus Anıtı'nın, Viyana'da çiğnenen yeniçeri minberinin ve Malta'da papazın üzerine bastığı Türk bayrağı heykelinin önünden basi onune egik olarak geçmektir.
Türk olmak zordur, çetindir ve eziyetlidir. Üç kıtadan dönüp, bir küçük yarımadada misafir muamelesi görmektir. Sayısız imparatorluk kurmak Türk olmaktır, aynı zamanda sayısız imparatorluk yıkmak da Türk olmaktır.
Türk olmak; Arabaya koşulan ilk atın vatanında, ilk yazılı antlaşmanın imzalandığı yurtta, yazının bulunduğu, paranın icad edildiği her metrekaresinden bereket fışkıran bu yurtta, kalkınmak için yabancı sermaye beklemektir.
Türk olmak; Troya'dan bu yana, Sümer'den bu yana serpilerek gelse de, tarihten eski bu topraklarda, bütün zamandan damıtılarak gelen yüksek değerlerine rağmen, bir haftalık hafıza ile yaşamaktır.
Türk olmak; Mostar'da köprüdür, Kerkük'te kaledir, İstanbul'da Kızkulesi'dir, Anadolu'da buğdaydır, Çukurova'da pamuktur, Ege'de tütün, Karadeniz'de fındık, Trakya'da ayçiçeğidir.
Türk olmak; Çanakkale'de ölmektir. Çanakkale'de ölmeden önce düşmana su vermektir, onun yaralısını sırtında kendi hastanesine taşımaktır.
Türk olmak; Sabahları odana rahmet dolsun diye, camı açmaktır. Kar yağğında kayak yapmayı değil, evsizleri düşünmektir. Balkon köşesine kuşlar için, kışın ekmek kırıntısı, yazın su koymaktır. Yağmura rahmet, kara bereket diye bakmaktır.
Türk olmak; Harap bir ülkede, zengin ülkelerin müstemlekesini reddedip, sahiplenecek tek varlığı fakirlik olmasına rağmen, yedi düvele meydan okumaktır.
Türk olmak; Askere yavrusunu davul-zurna ile uğurlanmaktır, belki de hic dönmeyeceğini bile bile...
Türk olmak; Annenin şehit oğlunun ardından; “Bir oğlum daha olsun, onu da vatan için göndereceğim” demesidir. Babanın gözyaşlarını tutarak, tabutuna son kez dokunurken; “Vatan sağ olsun” demesidir.
Türk olmak; Ecdadın yaşadığı kıtlıktan dolayı, çayın yanında gelen şekerden fazla olanı garsona geri vermektir. Türk olmak, yemeği ziyan etmekten korkmaktır.
Türk olmak; Evindeki bir kap aşın yarısını tanrı misafirine vermektir.
Kendi yerde, misafiri döşekte yatırmaktır Türk olmak.
Türk olmak; Yunus'u bilmektir, Mevlana'yı, Hacı Bektaş-ı Veli'yi ve Hoca Yesevî `yi -tek bir satırını okumasa- da yüreğinde taşımaktır.
Türk olmak, Saz çaldığında, ney üflendiğinde, kös dövüldüğünde ve kaval çaldığında, yüreğinin derinlerinde bir sızı sezmektir, bir de Yemen Türküsü'nde...
Hayatın sana verdiklerine 'nasip', vermediklerine 'kısmet' demektir. Her işin 'hayırlısına' inanmaktır ve 'feleğe' küfretmektir ve cok ağlamamak için çok gülmekten çekinmektir.
Türk olmak; Asya'da batılı, Avrupa'da doğulu diye tepki görmektir.
Irk sözünü bilmeden yaşamak, yaratılanı yaradandan ötürü sevmektir.
Türk olmak; en zayıf gününde bile dünyaya meydan okumak, en dertli gününde bile her olumsuzluğun bir şafakta biteceğini bilerek tevekkül göstermektir.
Zor iştir Türk olmak. Türk olmak Anadolu'da her düşen yağmur damlasına hamdetmek, her çıkan başak için şükretmektir.
Türk olmak, kan, vahşet ve kargaşa bölgesi Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya bölgesinin ortasında medeniyetler mezarlığı Anadolu'da dik durabilmektir.
Türk Olmak; Yeniden Küresel Güç olmak için hareket etmektir.
Kendini, atanı, ve ötekileri bilirsen, "sen" sen olursun ve değerlerinle hareket edersin... YOLUN ACIK OLSUN...Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

İçinizden geleni yazın :)